Sprawozdanie Merytoryczne z Pracy Zarządu

    

      

Załącznik nr …… do protokołu Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia „Ustecki Uniwersytet Trzeciego Wieku-Żyj kolorowo z dnia 28.03.2018r.

 

SPRAWOZDANIE MERYTORYCZNE

Z PRACY ZARZĄDU STOWARZYSZENIA

„USTECKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU – ŻYJ KOLOROWO”

W ROKU 2019

 

Zarząd Stowarzyszenia w roku 2019 pracował w oparciu o program edukacyjno-aktywizujący i integrujący dla  211 seniorów z miasta i gminy Ustka. Realizowany program został opracowany w oparciu o projektu:

  1. Kolorowa Akademia Trzeciego Wieku 11, jako zadania zlecone przez Miasto Ustka i Gminę Ustka z udziałem naszych licznych wolontariuszy,
  2. Partner miasta Ustka i Centrum Integracji Społecznej – prowadzenie Usteckiego Klubu Seniora i Animacji Lokalnej.
  3. Partner w projekcie z biblioteką miejską-„ Młodzi Czytają”
  4. Partner w projekcie Akademii Pomorskiej „Wiedzieć, umieć, chcieć” projekt Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego na rzecz  seniorów   

Poza projektami realizowaliśmy wsparcie w promocji miasta Ustka w trakcie sezonu letniego. Przez naszych wolontariuszy z sekcji wokalnej, tanecznej, rękodzielniczej, a szczególnie „Dam” w strojach lat 20-tych ubiegłego wieku  przy wsparciu organizacyjnym LOT Ustka i Ziemia Słupska.

Członkowie UUTW brali aktywny udział w życiu miasta, poprzez udział w imprezach:           Dni Morza, Dożynki Rybne, Dzień Niepodległości.

Projekty pozwoliły na zorganizowanie dla 211 seniorów , średnio 30 godzin w tygodniu zajęć edukacyjno- aktywizująco integracyjnych.

- 30 cotygodniowych wykładów, które odbywały się w każdą środę w użyczonej nam Sali narad ratusza miejskiego oraz auli ZSOiT w Ustce. W tym 3 wykłady wyjazdowe.  Wykłady dotyczyły różnych dziedzin nauki i życia społecznego.

- ogółem zorganizowano 400 godzin warsztatów, w tym:

  • w. malarskie (52 godzin), prowadzone przez instruktorów  Krystynę Czuchę, i Ewę Grurzewską
  • w. wokalne (60 godzin), prowadzone przez instruktora Adama Wrońskiego,
  • w. teatralno-kabaretowe (42 godzin), prowadzone  instruktorkę Barbarę Wawrowską
  • w. rękodzielnicze (64 godziny), prowadzone przez  Ninę Mazur i Barbarę Piasecką
  • w. taneczne (52 godziny), prowadzone przez instruktora Jarosława Rusa
  • lektorat języka angielskiego (70 godziny) dla 24 słuchaczy przez lektorkę Katarzynę Szerement projekt unijny 
  • lektorat języka niemieckiego (60 godzin) dla 24 słuchaczy  przez prof. Jeża z AP. Projekt unijny

-ponadto zorganizowano kurs komputerowy dla 5 grup 12 osobowych po 20 godzin każda grupa . Zajęcia  zostały przeprowadzone przez firmę zdalną w ramach projektu unijnego  

 

- zorganizowano 150 godzin zajęć wspomagających sprawność fizyczną:

  • lekka gimnastyka (46 godzin), prowadzona przez instruktorkę Gabriel Troczyńską
  • wprowadzenie do jogi (38 godzin), prowadzone przez instruktorkę Zofię Pietrzyk,
  • brydż (68 godzin) prowadzony przez wolontariusza Tomasza Wszółkowskiego
  • tenis stołowy
  • boule prowadzone przez wolontariusza Bogdana Lutego.

 

W ramach przygotowań do Spartakiady członkowie UUTW w miesiącach kwietniu i maju spędzali średnio po 4 godziny dziennie na obiektach OSiR-u.

Sekcja wokalna  wystąpiła na scenie Promenada Nadmorska  2 razy w ramach projektu miasta „Mieszkańcy Turystom”. Występy te cieszyły się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców i turystów.

 

Dzięki działalności Centrum Aktywności Twórczej grupa słuchaczy uczestniczyła w nieodpłatnych warsztatach.

W ramach współpracy międzypokoleniowej wolontariusze sekcji rękodzieła i kulinarnej prowadzili systematyczne zajęcia dla dzieci ze wszystkich przedszkoli w Ustce.  Sekcja  teatralna  przygotowała i pokazała spektakl  dla dzieci  z wszystkich przedszkoli.  

Zorganizowano uroczystości inauguracji i zakończenia roku akademickiego, Spotkanie opłatkowe oraz spotkanie noworoczne, karnawałowe i andrzejkowe. 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych tradycyjnie odbyła się Parada  wraz z Orkiestrą Dętą, a następnie wraz z pracownikami MOPS na obiektach OSiR  odbył się piknik dla seniorów. 

Zorganizowaliśmy doroczny koncert noworoczny oraz koncerty towarzyszące uroczystości inauguracji i zakończenia roku akademickiego. Podczas spotkań integracyjnych uniwersytecka sekcja kulinarna organizowała dla wszystkich poczęstunek.

Zorganizowano wjazd do Teatru Muzycznego w Gdyni na spektakl  oraz organizowane były cykliczne wyjazdy do Teatru Nowego w Słupsku i słupskiej filharmonii  wspólne wyjście do kina „Delfin” – opiekun wolontariuszka Antonina Mazur.

Sekcja turystyczna, pod opieką wolontariuszki Sabiny Salagierskiej, wzięła udział w wycieczkach   zagranicznych  z Biurem Turystycznym „Hubtour” ze Szczecina , biura Turysta ze Słupska.  słuchacze wyjechali do sanatorium w Truskawcu na 2 tygodniową rehabilitację.

Jak każdego roku poprowadziliśmy akcje charytatywne na rzecz potrzebujących, m.in. włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”

 

W roku 2019 zarząd odbył 15 posiedzeń w których uczestniczyli również członkowie Komisji Rewizyjnej. Podczas posiedzeń podjęto 21 uchwał w sprawach bieżących działań stowarzyszenia, wysokości składki, itp.   Uchwały zarządu zostały zrealizowane w sposób jak przedstawia bilans, rachunek zysków i strat oraz informacja dodatkowa za rok 2019.

Od listopada 2019 r. zarząd pracuje w pomniejszonym składzie, Pani Marta Bronisz zrezygnowała z tej funkcji.

 

 

Sporządziła: